Мене дістало мовчати. Чотири історії ВІЛ-позитивних молодих людей, які вже відкрили свій статус або збираються зробити це

Понад 13 тис. молодих людей в Україні віком від 13 до 24 років живуть з ВІЛ-статусом. З них близько 80% мають цей статус з народження — отримали його від батьків. Репортер НВ Саша Горчинська записала чотири історії ВІЛ-позитивних юнаків і дівчат, які вже відкрили свій статус оточуючим або планують зробити це. Про це пише Новое время.

Вперше випадок зараження ВІЛ на території тодішнього СРСР зафіксували в 1987-му. Відтоді в Україні зареєстрували 346 тис. 454 випадки зараження ВІЛ-інфекцією, свідчить статистика Фонду АнтиСНІД від 1 листопада 2019 року.

За оцінками експертів UNAIDS, в Україні з ВІЛ-інфекцією живе приблизько 240 тис. осіб. Однак знає про свій діагноз лише кожен другий. Так, станом на 1 жовтня 2019-го на обліку в Україні перебувало 136 тис. 849 осіб з ВІЛ-статусом.

З 2008 року найпопулярніший спосіб передачі ВІЛ — незахищений секс. Уже в 2018-му у такий спосіб заразилися ВІЛ 66% інфікованих. Найчастіше випадки інфікування ВІЛ сьогодні фіксують у молодих людей віком 15−30 років.

Серед цих людей — група, яка ідентифікує себе як ЛГБТ+: лесбіянки, геї, бісексуали і трансгендерні люди. Нерідко вони зазнають подвійної дискримінації: через ВІЛ-статус, а також через сексуальну орієнтацію та гендерну самоідентифікацію, каже Тимур Левчук, виконавчий директор громадської організації Точка Опори ЮА.

«ЛГБТ-підлітки на жаль, через стигму, дискримінацію в суспільстві та відсутність сексуального просвітництва можуть практикувати незахищений секс. А в разі позитивного результату тесту на ВІЛ, замовчують цю проблему, оскільки у разі відкритті статусу виникає питання: хто був твоїм партнером або партнеркою? Це ставить підлітка перед ризиком: чи відкривати свою належність до ЛГБТ», — коментує Левчук.

За його словами, ЛГБТ-підлітки нерідко приховують свою орієнтацію і гендерну ідентичність, а з огляду на те, що ВІЛ, у зв’язку зі стереотипами в суспільстві часто пов’язують саме з ЛГБТ+, іноді заявити про свій статус відкрито — це, фактично, підтвердити, що ти частина ЛГБТ-спільноти.

Публікацію підготовлено в межах проекту ГО Точка Опори ЮА, який був підтриманий Mercury Phoenix Trust.