Чому не потрібно прагнути до досконалості?

«З якого дива мені задовольнятися середнім результатом? Я прагну кращого!» Якщо це про тебе, то тобі притаманне мислення перфекціоніста. У таких людей, як ти, надзвичайно високі стандарти, яких майже неможливо дотримуватися. А коли планка не досягнуто, це викликає сильний стрес. Психолог Елізабет Ломбардо у книзі «Краще досконалості» розповідає, як провести межу між здоровим прагненням до майстерності і повної стресу спрагою до кращого.

Життя за принципом «або ідеально, або ніяк» доводить до знемоги, позбавляє тебе (і всіх, хто тебе оточує) простих людських радощів, шкодить професійному зростанню і, гірше того, здоров'ю. Поглянь на список спотворень в мисленні, які заважають перфекціоністам бути щасливими:

Завищені стандарти

Перфекціоністи ставлять високі планки для себе і всіх інших. Але таких високих стандартів важко дотримуватися постійно. А коли планки не досягнуто, перфекціоністи відчувають важкий стрес.

Критицизм

Перфекціоністи бачать себе в нескінченному прагненні стати краще. «Треба було краще намагатися ...» «Я - нікчема ...» Перфекціоністи критикують себе подібним чином, у прагненні стати краще, успішніше, багатшими, досконаліше. Подібні самопринизливі роздуми викликають ще більше стресу і зовсім не сприяють успіху.

Максималізм

Перфекціоністи живуть за принципом «все або нічого». Наприклад: «Якщо я не отримаю цю роботу, я поставлю на собі хрест». Перфекціоністи оцінюють власні (і чужі) дії, інших людей і події у вигляді тієї чи іншої крайності: «дуже добре» або «дуже погано». На жаль, принцип «все або нічого» залишає мало місця для відчуття успіху і багато - для удаваного провалу.

Обумовлена самоповагу

Перфекціоністи асоціюють свою цінність з досягненням певних, часто недосяжних цілей. На їхню думку, вони гарні рівно настільки, наскільки абсолютно їх останнє досягнення.

Залежність від похвали

Самооцінка перфекціоністів часто залежить від похвали оточуючих. У глибині душі перфекціоніст завжди жадає почути, як оточуючі вражені його досягненнями. Через спраги похвали перфекціоніст здатний піти на багато що. Наприклад, не спати всю ніч заради роботи.

Нерішучість

Страх перфекціоністів перед провалом веде до нерішучості. Перфекціоніст побоюється зробити неправильний вибір, вважаючи, що є єдиний вірний варіант. Перфекціоністи відчайдушно бояться провалу. Це схоже на прокрастинацію: «Навіщо починати, якщо я не зможу зробити все ідеально?»

Надмірне узагальнення

Перфекціоністи самі собі створюють масштабний негативний шаблон, грунтуючись на одиничному випадку: «Мене всі принижують» або «Я весь час все роблю не так».

Відсіювання позитивного

Перфекціоністи часто фокусуються виключно на поганому, не визнаючи нічого хорошого, якщо тільки це не ідеально: «Скільки всього в моєму житті йде не так. Моє життя - відстій».

Читання думок

Без усяких на те підстав перфекціоніст вважає, ніби знає, про що думають оточуючі: «Вони думають, мені це не під силу» або «На їхню думку, я все вигадую».

Катастрофічне мислення

Люди з перфекціоністським мисленням оцінюють минуле чи пророкуючи майбутнє, кидаючись у крайнощі, роблять з мухи слона: «Розпочнеться справжній жах, якщо у мене не вийде».

5 вправ, щоб стати краще досконалості

1. Позбався радикальних думок. Подумай, як часто ти використовуєш ці слова: «завжди», «ніколи», «вічно», «ніхто», «все», «нічого», «абсолютний», «повний» і т.д. Це все спускові гачки перфекціонізму, які треба сприймати як попередження: «Притормози - ти впадаєш в крайнощі». Чому? Тому що вони можуть спровокувати непотрібний стрес і небажану поведінку. Згадай свою недавню радикальну думку або висловлювання і придумай три очевидних факти, що спростовують твоє ж твердження.

2. Переосмислити провали. Згадай, що деякі провали і невдачі зрештою обертаються благом: розлучившись з однією людиною, з яким у тебе були складні взаємини, ти зустрів того, хто більше тобі підходить; втративши роботу, знайшов більш вдале місце роботи. Згадай неприємну подію, а потім продовж фразу: «Хоча це був важкий досвід, я виніс з нього дещо хороше".

3. Заведи щоденник перемог. Ти здійснюєш досягнення кожен день. Фіксуй їх, щоб у хвилини відчаю і невдоволення собою у тебе завжди був джерело задокументованої підтримки. Ти зможеш черпати з нього енергію успіху. Щоденник перемог нагадуватиме, що ти успішна і сильна людина.

4. Зосередься на подяках. Кожен день записуй як мінімум три речі, трьох людей або трьох події, які ти цінуєш. Доречно все, що спадає на думку: правильних і неправильних відповідей не існує.

5. Створити антистресовий список ефективних способів позбавлення від стресу - дій, які точно тебе розслаблюють. Наприклад:

  • п'ять хвилин глибоких вдихів і видихів;
  • заспокійлива музика;
  • піша або велосипедна прогулянка;
  • розмова з життєрадісним одним;
  • комедія;
  • стрибки на батуті;
  • віджимання;
  • холодний душ
  • тощо.

Завдяки цим простим порадам ти зможеш зійти з бігової доріжки перфекціонізму і зробити життя більш щасливим, розумним і повноцінним.

Men'sHealth за матеріалами книги «Краще досконалості».