Які хвороби передаються під час сексу?

Скоро Новий рік. Здавалося б, до чого тут хвороби ?! Насправді зв'язок є: за статистикою клініко-діагностичних лабораторій KDL, в кінці грудня кількість обстежень на інфекції, що передаються статевим шляхом (ІПСШ), збільшується на 27 відсотків.

Які хвороби передаються статевим шляхом?

Різні. Статевим шляхом передається більше 30 захворювань. Найпоширеніші: хламідіоз, сифіліс, трихомоніаз, гонорея, генітальний герпес, інфекція, викликана вірусом папіломи людини (ВПЛ), ВІЛ-інфекція, гепатит B і інфекція, викликана бактерією Mycoplasma genitalium.

І які ознаки у справжніх ІПСШ?

У жінок стандартний набір симптомів: значні виділення з піхви, сечівника, біль в нижній частині живота, біль при сечовипусканні. У чоловіків - виділення з пеніса, біль в мошонці, біль під час сечовипускання. Але часто буває, що такі захворювання не викликають ніяких симптомів.

ВІЛ-інфекція спочатку може бути схожа на звичайний грип: температура, втома, біль у горлі, головний біль. Більш серйозні симптоми можуть виникнути через роки: запалені лімфовузли, діарея, втрата ваги. При герпесі спочатку може виникнути біль і свербіж, а потім на геніталіях з'являться бульбашки і виразки. Безболісні виразки на геніталіях - це можлива ознака сифілісу. При зараженні ВПЛ на статевих органах можуть з'явитися бородавки. Гепатит викликає досить неспецифічні симптоми, через що його погано і пізно діагностують: втома, нудоту, біль у животі, втрату апетиту, жар, потемніння сечі, біль у м'язах і т. Д.

Як краще захищатися від усього цього?

Нічого кращого презерватива поки не придумали. Презервативи бувають чоловічими і жіночими, латексними і поліуретановими - всі вони підходять для захисту від інфекцій. Чоловічі краще використовувати зі змазкою: так вони рідше рвуться і зісковзують. Але з латексними не можна використовувати лубрикант на основі олій: інакше ефект буде протилежний - презервативи будуть частіше зісковзувати і рватися. 

Ще є щеплення: від вірусу папіломи людини (дівчатам рекомендується зробити щеплення до 26 років, молодим людям - до 21 року) і від гепатиту B. 

Сперміциди (речовини, які вводяться в піхву і руйнують сперматозоїди) від ІПСШ не захищають - тільки від небажаної вагітності, та й то погано. Більш того, вони підвищують ризик зараження ВІЛ.

Інфекції передаються тільки під час вагінального сексу?

Ні. При оральному і анальному сексі, а також фінгеринг (коли проникнення відбувається за допомогою пальців) теж можна заразитися.

Наприклад, якщо у чоловіка гонорея, то після мінету в жінки може розвинутися гонококова інфекція глотки. Тому для захисту потрібно використовувати бар'єрний метод: презерватив при мінеті, латексні серветки при кунілінгусі і анілінгусі (підійде і розрізаний презерватив), а також латексні рукавички під час фінгерингу.

А через сидіння унітазу можна заразитися?

Ні, американські Центри з контролю і профілактиці захворювань пишуть, що це майже неможливо. Бактерії, віруси, лобкові воші живуть дуже недовго поза людським тілом. 

Крім того, щоб заразитися, з сидіння унітазу на геніталії має потрапити досить велика кількість патогенів.

Мені треба регулярно перевірятися на такі інфекції?

Це залежить від вашого віку і способу життя. Загальні рекомендації:

  1. щорічно перевірятися на хламідіоз і гонорею сексуально активним жінкам молодше 25 років;
  2. перевіритися на ВІЛ хоча б раз в житті з 15 до 65 років.

Якщо у жінки будь-якого віку є фактори ризику, то їй краще перевіритися на сифіліс, трихомоніаз і гепатит B. Після 25 років аналіз на хламідіоз і гонорею роблять, тільки якщо у жінки є всі ті ж фактори ризику. Основні фактори ризику - це:

  1. новий партнер / партнерка;
  2. партнер / партнерка займається сексом ще з кимось;
  3. інфекції, що передаються статевим шляхом, в минулому;
  4. секс в обмін на гроші або наркотики.

Як часто перевірятися, якщо жінка не виходить з групи ризику, незрозуміло. Чоловікам рекомендується робити тести на ці захворювання, якщо в останні два роки проявився сифіліс, хламідіоз або будь-яка інша інфекція, яка передається статевим шляхом.

На гепатити B і C потрібно перевірятися тим, хто знаходиться в групі ризику: сюди, крім стандартного набору, входить використання ін'єкційних наркотиків, а для скринінгу на гепатит C ще й тату у несертифікованого майстра і вживання наркотиків через ніс. 

Якщо у людини був незахищений секс і невідомо, чи є якісь ІПСШ у партнера / партнерки, то потрібно перевіритися. Звичайний набір для тестів - це гонорея, хламідіоз, сифіліс, ВІЛ, трихомоніаз (у жінок), герпес 2-го типу і інфекція, викликана Mycoplasma genitalium.

І як робити ці тести?

Звичайно, це повинен вирішувати лікар, але часто буває так, що лікарі вибирають невідповідні методи. Насправді жінкам треба здавати тільки мазок, щоб перевіритися за допомогою полімеразної ланцюгової реакції (ПЛР) на:

  1. гонорею;
  2. хламідіоз;
  3. трихомоніаз (в цьому випадку можна здавати і сечу);
  4. інфекцію, викликану Mycoplasma genitalium.

Щоб взяти мазок, необов'язково ходити до гінеколога: в деяких лабораторіях є набори, за допомогою яких можна самостійно здати аналіз.

За допомогою аналізу крові можна перевіритися на:

  1. ВІЛ (антитіла до ВІЛ і антиген ВІЛ);
  2. сифіліс;
  3. гепатит B (HBsAg, HBsAb, HBcAb);
  4. гепатит C (антитіла до вірусу гепатиту C).

Чоловіки можуть здати сечу, щоб за допомогою полімеразної ланцюгової реакції (ПЛР) перевіритися на гонорею і хламідіоз.

Я чоловік і займаюся сексом з чоловіками. Це щось змінює?

Так. Ви перебуваєте в групі ризику по багатьом захворюванням, які передаються статевим шляхом. Тому требараз на 6 місяців перевірятися на ВІЛ, сифіліс та ще на хламідіоз і гонорею, в тому числі на ректальні інфекції. Ще варто перевіритися на гепатит С.

Я жінка і займаюся сексом з жінками. Мені-то точно нічого боятися, так?

Це не так. Насправді ви теж можете заразитися. Пальці і іграшки можуть бути переносниками вірусів і бактерій, а при контакті шкіри з шкірою легко заразитися ВПЛ і герпесом. Запобігти цьому можна, дотримуючись елементарних правил гігієни.

Автор: Дар'я Саркісян для Meduza. В підготовці матеріалу брала участь акушера-гінеколог Тетяна Румянцева.