PrEP чи презерватив?

Загальна передконтактна профілактика (PrEP), являє собою метод профілактики, згідно з яким ВІЛ-негативна особа регулярно приймає антиретровірусні (АРВ) препарати, щоб знизити ризик зараження ВІЛ. У липні 2012 року Управління з санітарного нагляду за якістю харчових продуктів і медикаментів США схвалило препарат «Трувада» на основі тенофовіру, який виробляє компанія Gilead Sciences, для використання в якості PrEP. Це був перший випадок затвердження АРВ-препарату для профілактики зараження ВІЛ серед дорослих ВІЛ-негативних людей.

Антиретровірусні препарати відносяться до класу лікарських засобів, які використовуються для лікування ВІЛ-інфекції. PrEP (доконтактна профілактика) - метод профілактики, при якому антиретровірусні препарати (TDF/FTC або TAF/FTC) призначається ВІЛ-негативним особам з метою попередження зараження ВІЛ.

Тривалість життя ВІЛ-інфікованих осіб, які приймають антиретровірусну терапію (АРТ), тепер ідентична тривалості життя неінфікованих осіб.

Незважаючи на те, що ВІЛ-інфекція є захворюванням, яке можна контролювати, ВІЛ-інфіковані люди як і раніше піддаються дискримінації. ВІЛ-інфіковані особи стикаються з ізоляцією та насильством. У багатьох країнах вони також можуть піддаватися тюремному покаранню, якщо вони не проінформували свого статевого партнера про свій позитивний статус, незалежно від того, чи відбулося зараження партнера чи ні (за фактом загрози зараження). Так, лише 14 країн мають законодавчу базу стосовно питання криміналізції ВІЛ-позитивних осіб (серед них: США, Швеція, Австрія, Швейцарія, Норвегія, Нідерланди та ін.).

PrEP необхідно приймати на постійній основі особам, які належать до наступних груп:

  1. дискордантні пари (пари у яких один з партнерів ВІЛ-позитивний, а другий ВІЛ-негативний);
  2. особи, які мають високий ризик інфікування ВІЛ-інфекцією;
  3. особи, які надають послуги сексуального характеру за гроші.

Використання презервативів однозначно є високоефективним засобом профілактики ВІЛ-інфекції при їхньому постійному і правильному використанні, крім цього вони захищають від зараження іншими інфекціями, що передаються статевим шляхом (ІПСШ).

Результати досліджень показують, що при правильному і 100%-постійному використанні презервативів ризик зараження ВІЛ знижується на 65% - 85%. Незважаючи на значне скорочення ризику зараження ВІЛ при використанні презервативів, навіть при постійному їх використанні, вони не захищають від інфікування на 100%.

У той час як результати дослідження показали, що серед чоловіків-геїв (ЧСЧ) презервативи знижували ризик інфікування ВІЛ на 70%1, постійне їх використання представниками цієї групи населення протягом тривалого періоду часу було важко виконуваним: лише кожен шостий учасник дослідження продовжував постійно використовувати презервативи через три роки від початку дослідження.

Чому презервативи не використовуються постійно і правильно? Причин цього - багато, хоча за результатами дослідження було показано, що одна з корінних проблем - в тому, що люди (принаймні чоловіки) на піку збудження не можуть прийняти правильне рішення щодо запобіжних заходів, навіть якщо вони не перебувають під впливом алкоголю або наркотичних засобів.

Іншим бар'єром на шляху використання презервативів є послаблення ерекції або побоювання щодо недостатньої ерекції при використанні презервативів. За результатами одного дослідження було показано, що чоловіки, у яких одноразово виникало порушення ерекції при використанні презерватива, з меншою ймовірністю знову поверталися до їх використання. Крім цього при неправильному використанні презервативів можуть виникнути неприємні «сюрпризи».В той же час PrEP не викликає у осіб побоювань «виявитися не на висоті» перед статевим партнером.

Прийом PrEP-профілактичного препарату передбачає регулярне проходження тестування на ВІЛ та інші ІПСШ. Зниження рівня захворюваності на ВІЛ-інфекцію, недавно спостерігається в деяких клініках Великобританії та Австралії , може бути обумовлено як безпосереднім ефектом прийому PrEP, так і мотивацією користувачів PrEP до більш частого тестування на ВІЛ, що в свою чергу призводить до раннього виявлення нових випадків інфекції та раннього початку прийому АРТ.

Крім цього, підвищення рівня виявлення і доступу до лікування інших ІПСШ може сприяти зниженню показника захворюваності ІПСШ, не дивлячись на високий рівень ризикованої поведінки, як показали результати однієї з статистичних моделей.

Джерела:

1Smith DK, Herbst JH, Zhang XJ, Rose CE. Condom effectiveness for HIV prevention by consistency of use among men who have sex with men (MSM) in the US. J Acquir Immune Defic Syndr, e-publication ahead of print. Doi: 10.1097/QAI.0000000000000461. December 2014.

2Інші джерела вказані, як гіперпосилання в тексті.

Матеріал підготовлено за підтримки: